Френският президент заплаши Европейския съюз с умишлена криза
Никола Саркози заяви в интервю за седмичника Journal du Dimanche, че е напълно сериозен в намеренията си да постигне повече протекционизъм в Европа и затягане на граничния контрол като намекна, че може да повтори кризата в институциите на ЕС, която създаде през 1965г. Шарл де Гол.
Вярно, че е работа на Европейската комисия да води търговските преговори, но лидерите на ЕС са тези, които трябва да настояват за реципрочност от държавите, където до обществени поръчки се допускат само техни компании, заяви президентът.
“Всички пазари за публични средства са отворени на нашия континент от 1994г. В Япония единственият отворен е секторът на водоснабдяването. В Китай нищо не е отворено. Всичко което казвам, е да демонстрират реципрочност. В противен случай до френските обществени поръчки ще бъдат допускани само компании, които произвеждат в Европа. Когато генерал Де Гол задейства своята политика на празния стол през 1965г., се стигна до Единната земеделска политика и това тласна Европа напред”, обясни президентът.
Reuters припомня, че в средата на 60-те години президентът Де Гол предизвика криза в Европейската икономическа общност като изтегли френския представител заради несъгласие с начина, по който се финансира земеделската продукция. Това остави организацията в невъзможност да работи нормално в продължение на няколко месеца. Проблемът бе разрешен с т.нар. Люксембургски компромис, според който на националните правителства бяха дадени повече правомощия.
Заканите на Саркози се възприемат като част от предизборната му стратегия за втвърдяване на тона и привличане на избиратели от крайната десница преди първия тур на гласуването на 22 април.
В интервюто си в неделя той обаче настоя, че не е заради изборите, а заради сигурността съвсем сериозно възнамерява при победа да прокара в Европа закон “Купувайте европейското” и да оттегли Франция от Шенгенското споразумение, ако не бъде засилен контролът над границите.
“Между Гърция и Турция има 120 километра граница, която не се охранява. Нямам ли право да поискам санкции за това?”, попита президентът. “Давам една година тази практика да се промени, иначе ще замрази членството си в Шенген. Понеже Франция дава най-щедрите социални помощи, ние сме най-засегнати от това тези мерки да бъдат въведени правилно.”