БАН и Исторически музей Панагюрище с изложба, посветена на акад. Атанас Шопов
Вчера в Централна библиотека на Българската академия на науката беше открита съвместна изложба на БАН и Исторически музей Панагюрище, посветена на нашия съгражданин акад. Атанас Шопов. Експозицията включва оригинални документи, ръкописи, факсимилета, писма, статии, части от незавършената книга за Константин Стоилов, много фотографии. Някои от материалите се п оказват за първи път. Изложбата беше открита от проф. Атанасов.
Част от експозицията е дело на Историческия музей в Панагюрище. Тя въвежда в атмосферата на неговия роден град, показва първите му стъпки в образованието и учението му в Цариград. Проследява дейността на А. Шопов като екзархийски пратеник за събиране на сведения за издевателствата върху българското население по време на Априлското въстание. Специално внимание в експозицията е отделено на участието му в Руско–турската освободителна война, както и на работата му като главен секретар на Българската екзархия след 1884 г. Изложбата илюстрира и участието на Ат. Шопов в борбата за новобългарска просвета и срещу гръцката и сръбска пропаганда в Македония. Същата тема присъства и в предоставените от Научен архив на БАН преписки на Ат. Шопов с Екзарх Йосиф, с митрополит Григорий, Константин Стоилов, Тодор Иванчов и др.
В началото на ХХ век Шопов се оформя като един от дипломатите, познаващи добре политическата обстановка на Балканите. Името му е сред тези дейци, които дават ценни сведения на българското правителство за отстояване на Съединението (1885 г.) и допринасят за провъзгласяването и признаването на независимостта (1908 г.).
Научният архив на БАН показва неизвестни оригинални документи и фотографии от най-активния период в живота на Ат. Шопов. Запазената богата кореспонденция разкрива неговите контакти с висши представители на Високата порта, с водачите на младотурската революция и с редица чужди дипломати. Шопов е съпричастен на политиката на разбирателство с Турция като средство за закрила и подкрепа на българите, останали в пределите на Османската империя по силата на Берлинския договор.
Представените в изложбата страници от личния дневник на Ат. Шопов и част от кореспонденцията му разкриват различни аспекти от политическата обстановка в България и на Балканите от провъзгласяването на Независимостта през 1908 г., до началото на Първата световна война през лятото на 1914 г.
Дейността на Ат. Шопов в сферата на публицистиката е илюстрирана с документи, които го представят като редактор и сътрудник на вестниците “Отечество”, “Български глас”, “Български сговор” и “Марица”, на списанията “Ден”, “Читалище” и “Периодическото списание” на БКД.
Съвместната изложба разкрива и дейността на акад. Атанас Шопов в областта на историческата наука. Той оставя редица изследвания, които проследяват развитието на учебното дело, на стопанското израстване на българите и техния стремеж за политическо освобождение и национално обединение. Оригинални ръкописи на малко известни трудове, очерци и исторически бележки на Ат. Шопов, притежание на НА на БАН, обогатяват общата експозиция.