Индустрията е в ерата на автономните автомобили. Готови ли са шофьорите?

Автономен автомобил, снабден с камери и сензори е паркиран в кампуса на Университета Принстън. Студентите се подготвят да научат как да го използват
Автомобилната индустрия вече е разработила всички технологии, необходими за създаването на напълно автономни автомобили, твърдят инженерите на компанията Ford. Това, че не виждаме коли без шофьори навсякъде около нас се дължи частично на финансови причини – сензорите и “автоматизираната интелигентност”, с които трябва да бъде оборудван такъв автомобил не са евтини. Но основната причина е начинът на мислене на шофьорите – те не са готови да приемат доста големия скок между контролираното пътуване и напълно автоматизираното шофиране.
“Няма технологични бариери пред въвеждането на автономни автомобили. Има някои въпроси във връзка с това, доколко хората ще могат да си ги позволят, но най-голямата бариера е те да бъдат приети от потребителите”, коментира Джим МакБридж, изследовател и експерт по техническите иновации във Ford пред изданието Businessweek.
МакБридж разказа, че Ford вече са конструирали експериментални автомобили, снабдени с камери с висока резолюция, които могат да “виждат” пътя и заобикалящата го среда много по-добре отколкото който и да е шофьор ползващ само няколко огледала. Тези автомобили разполагат и със сканиращи лазери, които могат да моделират околния свят в 3-D. Разработени са и стандарти за комуникация между автомобили, които дават възможност на колите не само да излъчват информация за своето местоположение и скорост, но и да се създават мрежи от “умовете на група превозните средства”, в които могат да се координират действията на хиляди автомобили на пътното платно.