Международното Roadshow за езикови технологии и лингвистика се открива утре
Форумът се организира от Секцията по компютърна лингвистика в Института за български език при БАН и ще представи най-големия европейски проект за многоезично информационно общество
София утре ще е домакин на най-голямото международно Roadshow за езикови технологии и лингвистични изследвания. Събитието се открива в 9.30 часа в зала „Средец” на хотел „Шератон” с участието на български и европейски учени, представители на държавната администрация, фирми от IT сектора, преводачи, лингвисти и компютърни специалисти, съобщиха организаторите на форума от Секцията по компютърна лингвистика в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин” при Българската академия на науките.
Международното Roadshow в София е първото от поредица официални представяния на най-големия европейски проект CESAR за езикови технологии и инициативата МЕТА-NЕТ в подкрепа на многоезиковото информационно общество, подчерта проф. Светла Коева, директор на Института и ръководител на проекта от българска страна.
Целта е да се разработят приложения за езикови ресурси и компютърна обработка на езика, които позволяват автоматичен превод, както и създаване и поддържане на общодостъпно съдържание. По този начин ще се преодолеят границите между близо 60-те езика, които в момента се говорят в Европа, добави тя.
Форумът утре ще се проведе в 2 сесии, като в първата за предизвикателствата пред езиковите технологии и в подкрепа на многоезикова Европа ще говорят Роберто Ченчони, директор на отдела за езикови технологии и машинен превод към Дирекцията на информационно общество и медии на ЕК, проф. Ханс Уцкорайт, координатор на META-NET, и проф. Тамаш Варади – координатор на CESAR.
Следобедната сесия е посветена на политиките в областта на ИКТ и рамковата програма на ЕС „Конкурентоспособност и иновации”, използването на европейския портал за машинен превод, модернизирането на исторически текстове и обучението по езикови технологии във висшите училища.
Представянето на проекта CESAR и инициативата META-NET – Мрежа за върхови постижения, в която членуват 57 изследователски центрове от 33 страни, ще завърши с дискусия за бъдещото развитие на езиковите технологии за националните езици и перспективите за индустрията на национално и европейско ниво.