Асандж се обърна към Обама с реч от балкона на еквадорското посолство
Основателят на „Уикилийкс” Джулиан Асандж направи първата си публична поява през 2-та месеца, откакто потърси убежище в посолството на Еквадор в Лондон, предаде Ройтерс.
Той се обърна към привържениците си от балкон на сградата на дипломатическата мисия. Асандж говори в продължение на около 10 минути преди да се прибере в посолството.
41-годишният австралиец, който се укрива в еквадорското посолство от 19 юни, получи в четвъртък политическо убежище от Еквадор в опита си да избегне екстрадиране в Швеция, където е издирван по обвинения в сексуални посегателства.
Асандж се опасява, че Швеция след това ще го екстрадира в САЩ, където той е издирван за шпионаж и може да получи смъртна присъда, след като през 2010 г. “Уикилийкс” публикува стотици хиляди американски дипломатически грами. Асандж днес благодари на еквадорския президент Рафаел Кореа за “проявения кураж” да му даде политическо убежище.
Той разкритикува САЩ, че застрашават свободата на словото, и призова президента Барак Обама да прекрати “лова на вещици” срещу “Уикилийкс”. Според него има опасност САЩ да запратят света в ера на политическо подтисничество.
“Както “Уикилийкс” е под заплаха, така са под заплаха свободата на словото и общественото здраве навсякъде. Моля президента Обама да постъпи правилно – САЩ трябва да се откажат от лова си на вещици срещу Уикилийкс”, заяви Асандж.
Той също така призова за освобождаването на американеца Брадли Манинг, който е в затвора по подозрение, че е предал на “Уикилийкс” публикуваните поверителни дипломатически документи на САЩ. Великобритания не може да задържи Асандж, докато се намира в посолството, но отказва да му осигури безопасно заминаване в Еквадор.
“Уикилийкс” към Швеция: Не екстрадирайте Асандж
Говорителката на мрежата “Уикилийкс”, основана от Джулиан Асандж, заяви, че би било добра база за преговори, ако Швеция се ангажира официално никога да не го екстрадира в САЩ, съобщи АФП. На въпрос на агенцията за статия във в. “Сънди таймс”, според която Асандж е готов да се предаде срещу такива гаранции, Кристин Храфншон отговори:
“Би било добра база за преговори какъв да е начинът да се сложи краей на този случай, ако шведските власти азявят абсолютно безрезервно, че Джулиан Асандж никога няма да бъде екстрадиран от Швеция в САЩ”, каза Храфншон, цитирана от АФП.