“The Четем” #2 – “Цар Плъх”
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Във второто предаване от 13 декември се потопихме в емоциите от Втората световна война, през погледа на военнопленника и автор на книгата Джеймс Клавел.
Книгата можете да прочетете от Читанката.
Джеймс Клавел е писател и филмов сценарист, известен със своите романи „Шогун“ и „Цар Плъх“.
Клавел е роден в Сидни, Австралия през 1924 г. Баща му е офицер в Британската кралска армия, поради това Клавел е бил отгледан на много различни места влизащи в Общността на нациите. През 1940 г. той се записва в Британската кралска артилерия и е изпратен в Малайзия да се сражава с японците. При обстрел е ранен и изпратен в японски военнопленически лагер на индонезийския остров Ява. По-късно е преместен в затвора Чанги, близо до Сингапур. Тези събития залягат в основата на първия му роман „Цар Плъх“, публикуван през 1962 г.
Жени се за актрисата Април Страйд през 1951 г. Чрез нея се запознава с филмовата индустрия, и развива желание да стане режисьор . Успява да се утвърди като сценарист с филми като „Полетът“ („The Fly“) и „Тутси“ („Tutsi“). Ко-продуцира класическия филм „Голямото бягство“, („The Great escape“).
През 1963 г. той получава американско гражданство. Умира в Швейцария през 1994 г. от удар, последван от рак.
След публикуване на „Цар Плъх“ през 1962 г., Клавел се връща към романите с „Тай-Пан“ през 1966 г., чието действие се развива в периода на откриване на Хонконг през 1840 г. Тай-Пан се превръща в модел за следващите романи на Клавел. „Шогун“ , публикувана през 1975 г. се превръща в най-известната му книга. Чрез „Търговска къща“ той съединява първите две напълно различни книги като споменава герои, семейства или предци на тези семейства от предходните романи в сегашния. „Шогун“ и „Търговска къща“ впоследствие са екранизарани. „Вихрушка“, неговият следващ роман, описващ Иранската революция от 1979 г. „Гай-Джин“, публикувана малко преди смъртта му, връща действието към 1860 г. Една от главните връзки в тази сага е историята на фамилия Струан, търговска компания, прототип на съществуващата Jardine Matheson.
Романите: „Цар Плъх“ издаден 1962 г., „Тай-Пан“, „Шогун“ и „Търговска къща“ са известни с името Азиатската сага. Основната тема свързваща тези книги е срещата на западната цивилизация с Изтока. Самият Клавел признава, че се възхищава на азиатските култури по техните собствени критерии, без да гледа на нея през очите на човек от Запада. Той често твърди, че Западът има много да се поучи от Изтока.
Неговите герои са главно западняци (най вече британци) дошли в Азия с търговски намерения. Самият Клавел вярва в ползата от свободната търговия между нациите, виждайки я не като експлотация, а като събиране на различни култури чрез свързването им с общи интереси. Поради това и в работите му се забелязва известна доза анти-империализъм.
Единственото, което ще споменем за типажите в книгата е фактът, че един от главните герои е Питър Марлоу, чийто образ е създаден въз основа на младия Клавел.
Книгита е филмирана за първи път през 1965г. Ролята на Питър Марлоу играе Джеймс Фокс. Рейтингът в интернет търсачка за филми е 7,6/10 :)