Студентският джоб – по-дълбок от държавния?

На своето заседание днес, 30 януари 2013 година, Академичният съвет на Софийският университет реши да вдигне таксите за обучение с 8 % за учебната 2013-2014 г. Предложението беше подкрепено от 22 членове на съвета, 9 бяха против, а двама се въздържаха. Формалната причина за това увеличение е повишаването на минималната работна заплата с 7 %, а хроничната, както се разбра от изказванията на заседанието, недостатъчното финансиране от държавният бюджет.
Още от началото на заседанието в залата сякаш витаеше духът на противоборство между декани и студенти. Първите обясняваха на вторите, че не трябва да негодуват срещу увеличаването на семестриалната такса, защото то е неизбежно, за да се спаси учебното заведение. Студентите пък се опитваха да обяснят на деканското ръководство, че това покачване ще принуди част от колегите им, които нямат достатъчно високи доходи, да напуснат университета.
Деканът на педагогическия факултет доц. д-р Бончо Господинов заяви, че с отпуснатите от бюджета средства не може да осигури преддипломните стажове на възпитаниците на факултета. От недостиг на средства за практически упражнения се оплакаха и от природоматематическите факултети. Ректорът професор Иван Илчев пък заяви, че 8-процентното увеличение на семестриалните такси нямало да се отрази толкова зле на студентите, защото било равно на “едно излизане на ресторант”.
Част от студентите в залата обаче напомниха, че необходимите на Софийският университет средства могат да бъдат набавени чрез по-добро управление на ресурсите. Според Десислава Антонова от Студентския съвет трябва да има по-строг контрол и отчетност на обществените поръчки, които възлага Университетът.
Ивайло Динев студент от Историческия факултет на СУ, пък изрази несъгласието на студентите от факултета с увеличаването на таксите. Той прочете писмо, в което възпитаниците на Историческият факултет напомнят на ръководството на Университета, че студентите са го подкрепили в борбата за Ботаническата градина, но няма да го подкрепят сега. Те заявяват, че “предложените промени няма да доведат до очакваните резултати”. Според студентите увеличаването на семестриалната такса, освен че няма да набави финансовите средства, от които се нуждае Софийския университет, няма и да доведе до повишаване на качеството на образованието. Сходно мнение изразиха и представителите на Студентско-ученическо движение “Призив”. Само че според тях приетото увеличение на таксите не само няма да доведе до никакво подобрение, а дори напротив – ще лиши много способни млади българи от възможността да учат и да се развиват.
В залата се чуха и възражения не толкова към покачването на таксите като факт, колкото към това, че то се превръща в неприятна традиция. През 2011 година семестриалното заплащане също беше увеличено. Тогава с мотива, че това ще доведе до повишаване на качеството на обучението. По думите на присъстващите в залата обаче това не се е случило.
Въпреки че по време на обсъжданията студенти, ректор и деканско ръководство, постигнаха съгласие, че проблемът на висшето образование е в недостатъчното финансиране от държавата и, че бъдещите висшисти и техните преподаватели не трябва да бъдат “от двете страни на барикадата”, а да действат заедно, тежестта по осигуряването на допълнителни средства за Университета отново падна върху студентския джоб.
Повече информация и мнения очаквайте в “Петъчното студио Реакция”!