“Бъдещето не е някъде там, бъдещето е именно тук и сега”
“Не си представях, че ще ми се случи да говоря още веднъж в университет, окупиран от студенти.“
С тези думи проф. Ясуо Кобаяши започна вчера (02.11.2013) обръщението си към студентите в небезизвестната зала 272 на окупирания Софийски университет. През 1968 професорът е участвал в окупацията на Токийския университет от студенти, протестиращи срещу Американската намеса в Япония, включваща разполагане на Американски бази в Япония, участието на САЩ във войната във Виетнам и американската окупация в Окинава. Университетската окупация от ’68 г. е свързана с протестите в световен мащаб срещу десните политически течения и военното насилие. Студентите, както обясни проф. Кобаяши, силно са подкрепяли левите политически течения. Тук трябва да направим пояснение, че в този смисъл ляво и дясно се различава от политическото им значение в България. Под десница се разбира консервативните партии, а под ляво – навлизащите либерални течения. Тези студентски протести са били силно опресирани от полицията чрез насилствени действия. Окупацията и битките със служителите на реда са продължили в рамките на година.
Оттогава, според думите му, ситуацията много се е променила и той изрази изненадата си от дисциплината и реда, която студентите поддържат в окупирания Ректорат. Проф. Кобаяши разказа, че по времето на студентските протести в Япония, стените са били надраскани със слогани и надписи – нещо, което отсъства в настоящия протест на българските студенти.
За професорa тайната на успеха на това протестно движение е неговата спонтанност и липсата на намеса от външни политически сили.
„Както историята е доказала, подобни движения са се проваляли, когато са използвали насилие. Тук обаче случаят не е такъв и аз ви уважавам за тази степен на контрол. Именно в това, че вие успявате да се самоорганизирате по този начин аз виждам добра възможност за вашата държава и дори за човечеството.”
Проф. Кобаяши използва философското значение на темина “цензура” за да опише неговата интерпретация на студентската окупация – цензурата като разрез на историята, нещо, което може да я промени и преобърне.
“Това нещо, което вие правите тук е една такава цензура. Бъдещето не е някъде там, бъдещето е именно тук, сега в тази цензура и това е изключително важно. Може да успеете във вашето движение, може и да се провалите, но това, което е най-важното, е да изживеете тази празнота като празното място на историята.”
На 31.10. проф. Кобаяши изнесе лекция във Факултета по журналистика и масова комуникация, на която представи философския термин “attitide” (фр.) в смисъл на застояване на едно място, противопоставено на действието в банален смисъл. Той сподели, че е щастлив да види в действителност приложението на термина чрез студентите, “застанали” вече цяла седмица в окупирания университет.
За финал, той призова студентите да бъдат търпеливи, внимателни и хладнокръвни и да не се поддават на агресия и нападки.
”И така, пожелавам ви смелост, кураж… Истинска смелост, тази, която познава търпението, която познава изпитанията, която познава внимателното, проницателността. Пожелавайки ви това, ще остана с мисълта за вас завинаги“ .”
Цялата реч на проф. Ясуо Кобаяши можете да чуете тук:
Yasuo Kobayashi speach in the occupied University of Sofia by Radioreakcia on Mixcloud
Професор Ясуо Кобаяши е директор на Центъра за философия на Токийския университет и един от най-изтъкнатите съвременни японски мислители. Той е автор на редица книги в областта на културната теория, естетика и политическата философия. Водещ посредник на европейската и в частност съвременната френска филология в Япония.
Текст: Марина Юнакова