За пикаещите полицаи и проверките за документи
Днес много от студентите във Факултета по журналистика и масова комуникация, където се помещава и любимото ви радио, имаха необичаен старт на учебния ден. В сутрешните часове, опитвайки се да стигнат до сградата, те бяха посрещани от не дотам ведри униформени служители на СДВР. Полицаите бяха завардили абсолютно всеки подстъп към “Московска” 49 – от самата павирана улица, от бул. “Васил Левски”, включително и откъм ул. “Врабча, където има само изгнили затворени врати към мазетата на факултета. От студентите, които в тези дни имат слава на недотам послушни комсомолци, се изискваше да удостоверят академичната си самоличност с документ, а понякога и да показват съдържанието на чантите и пликовете си.
Деканът доц. д-р Теодора Петрова ( да се славят инициалите й) била уведомена, че органите на МВР ще установят временен Контролно-пропускателен режим. Причината е, че сградите на ФЖМК и Фармацевтичния факултет се намират в т.нар. “Зона за сигурност” около Народното събрание. Както знаете, поради ред причини, споменатата държавна институция в момента е завардена от народната любов повече от американското посолство в Ирак и концерт на Джъстин Бийбър в Могадишу.
В Ректората за студентски книжки проверяват окупаторите. В МВР решиха, че не може някой да е бетер тях и ще действат по същия модел в академичните територии, които са свободни от “ранобудно” иго. Така че дали ще протестираш или “искаш да учиш!” (в днешно време властите много ценят ученолюбието), носи си студентската книжка, или поне актуална карта за БДЖ. Равнопоставеност. На едното място студентска окупация, на другото полицейска.
Дали първата е легитимна, буквално и морално, е спорен въпрос за много хора (не без основание). А как да категоризираме втория случай – обясними мерки за сигурност или властови произвол? От СДВР сами дадоха отговор на въпроса, след като в следобедните часове от полицейския пресцентър отрекоха да са извършвали проверки за самоличност. Полицаите, които стояха на входа откъм паметника “Левски” към 16ч., също вече имаха амнезия, относно произволните проверки извършвани преди няколко часа. Били гледали само за “организирани групи”. То верно, аман от девианти тия дни, брат.
Бе отречено и друго – служители на МВР да са влизали в сградата на ФЖМК. По Закона за висшето образование, академичната автономия е неприкосновена и на органи на реда не е позволено да я пристъпват, “освен за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало престъпление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите на природни бедствия и аварии;”. Както виждате, преподавателят Гриша Атанасов е заснел пристъпване, а студенти и охранители във факултета потвърдиха, че “орган” на реда е питал и достигнал до тоалетната на първия етаж. Това отвсякъде си е предотвратяване на непосредствено предстояща природна авария, така че аз лично разбирам и оправдавам сгафилия сержант. Дано не го уволнят заради пълния му пикочен мехур.
Не оправдавам обаче учебното ми заведение да се превърне в поредното място, където да получавам неприятно криви погледи, проверки на самоличността и съдържанието на джобовете ми. За човек с предпочитание към смъкнати панталони и без редовен навик да се бръсне, съм свикнал да бъда обект на подобни претърсвания и несъвсем коректни подмятания, и бях доволен поне в академична обстановка това да отсъства.
Не смятам и за нормално на територията на “сигурната зона” около Парламента да има повече полицаи, отколкото е населението на Приморско през зимата. Ако малката армия на МВР и сегашния режим на работа в СДВР, който наподобява военно положение, са гарантът за легитимността на сегашните 240 пред избирателите им, то терминът “полицейска държава” вече не е само за разкрасяване на гневни фейсбук статуси.
А ситуацията тепърва ще ескалира, защото както си припомнихме и през февруари, оставките се дават само при солидно паважно кръводаряване и доволно много тъпотии. А тази май ще струва няколко тона повече тъпотии и кръв от предишната.
В този тъжен контекст, днес академичната автономия бе нарушена само по малка нужда. С това темпо на анти-правителствени студентски демонстрации обаче, нищо чудно нуждите да започнат опасно да нарастват и отвъд биологията.
Константин Мравов