Гръцката банда bAiLdSA на турне у нас
Сърмият Той (Surmata Harry) зарадва наскоро със силен, пасторално-трагичен текст, ето и част от него:
Птиците не умират сърми
Гларуси и чайки/за мезе не стават
Шамандурите и те отплават
Лошо времето го дават
Мъка, мъка, Гръцка мъка
Мъката на Гръка
В тази връзка преди близо месец научихме името на гръцката банда bAiLdSA, която пристига тази сряда за турне в няколко български града. Музикантите махат за “сбогом” на мъката, отдалечили са се леко от сиртакитата, но все пак гордо носят балканския дух. В навечерието на турнето на bAiLdSA в България (вижте датите с цък) искахме да поразпитаме какво ги води насам.
Междувременно разбрахме, че Baildsa идва от турския глагол ” bayılmak = припадам “, а в Гърция се използва, когато искаш да кажеш “Писна ми” или “Чашата преля”. Бандата пристига в точния момент у нас – писнало ни е от всичко, дори и от нас самите, и знаем, че чашата е преляла отдавна. Музиката е идеалната рецепта за подобни пост-соц състояния.
Представяме ви Танос, вокалистът на бандата, искрено и небезлично за радио “Реакция”:
Представи накратко bAiLdSA.
Танос: Ами, ние сме балканска банда от Солун, свиреща палаво реге и джипси пънк. Досега сме се появявали над 150 пъти на сцена в Гърция, но сме били също и в Турция и Македония. Най-вълнуващото ни сценично изживяване до този момент е шансът да открием концерт на Ману Чао през септември тази година.
Как се събра бандата? Има ли си лидер?
Танос: Идеята за група се задори през лятото на 2007 г. след един традиционен фестивал в провинцията, една обиколка по баровете под звуците на ска и пънк и накрая слушайки реге в колата, докато се връщахме към вкъщи. Нуждата да комбинираме всичко изброено по-горе беше нещото, което ни събра. А що се отнася до големите и не чак толкова решения, изговаряме всичко заедно и действаме като отбор.
Сменяли ли сте членове на групата през годините?
Танос: Всъщност само двама от сегашните членове бяхме в bAiLdSA през 2007, когато се създаде бандата. Няколко музиканти са били при нас само за известно време, всеки от тях е изиграл все пак важна роля и е спомогнал за откриването и изграждането на звученето на групата. Колкото повече години минават обаче, толкова по-стабилен става и съставът.
Посещавали ли сте България преди? Как решихте да направите цяло турне тук? В кои градове ще свирите?
Танос: За първи път ще свирим в България и в тази връзка трябва да благодарим на нашия приятел Флориан Демирев от Shangri live, че го уреди. Това е нашето второ турне – първото беше през лятото в Турция. Надяваме се, че занапред ще продължим да обикаляме Балканите. Тук в България ще имаме 8 концерта: в София, Пловдив, Велико Търново, Варна, Свищов, Русе и Казанлък.
Създаването и издаването на първия ви албум United States of Balkans беше ли голямо вълнение и изпитание? Как ще опишеш албума? Коя ти е любимата песен от него, която ще ни препоръчаш?
Танос: Винаги е вълнуващо да записваш албум за първи път, това важи, според мен, за всяка банда в света, независимо от успеха й. Не мога да измисля начин да обясня и опиша “United States of Balkans”, и мисля, всички от групата вярваме, че е най-добре всеки да си ги опише сам за себе си – просто посетете сайта ни и си го изтеглете безплатно. Това е нашият начин да общуваме с хората, които нямат възможност да дойдат на концертите ни. Едноименната ни песен ‘bAiLdSA’ е добър старт за опознаване с вашите читатели.
Скоро ще издавате и нов, втори албум. Разкажи ни нещо за него?
Танос: Не ми се иска да го правя, тъй като работим по него в много различни аспекти, но още сме далеч от записването. Малкото, което мога да издам е, че дъб елементите ще са повече, но обичайната ни “рецепта” си остава същата! Само количеството на подправките ще е различно. Хората, които ще посетят концертите ни, ще могат да вкусят съвсем малко от предстоящия албум. Надявам се, че той ще се хареса.
На Балканите ли предпочитате да свирите предимно? Какво според вас различава балканците от останалите народи и какво ги прави уникални?
Танос: Харесва ни да свирим навсякъде, където има мислещи хора, които обичат да танцуват, да се борят за каузата си и да харесват музиката ни, разбира се. Балканите са пълни с такива хора и това ги прави специални. Хората от Балканите също така имат много общи земи и история, have suffered from various wars and generally unpleasant circumstances, most (if not all) of them driven by countries with a much better financial status. (позволихме си да оставим тази част в оригиналния й вид)
Ще ни кажеш ли как се чувствате в Гърция в момента, страната ви е в криза от няколко години, в България е горе-долу същата ситуация…
Тази ситуация е все същата почти навсякъде по света. Става въпрос за същата война между бедните и богатите, между бедните и богатите страни. Нищо ново не се случва. Африка и Южна Америка са в това положение от много години. Но важното е не как се чувстваме… Време е да решим какво ще правим.
Нямаме търпение да се видим на концертите! Hаздраве!