С какво ще запомним груповата фаза на Мондиал 2014
Ето, че неусетно изминаха две седмици от началото на световното първенство, а с тях си отиде и първата част от Мондиала. Шестнайсет отбора намериха място в елиминационната фаза на турнира и продължават преследването на световния връх, докато останалите тимове отлетяха обратно към страните си, едни с високо вдигната глава, а други със занижено самочувствие. Груповата фаза от турнира определено ще остане в историята с доста интересни факти и събития, а ето и най-запомнящите се от тях:
1. Съдията Нишимура и дузпата за Бразилия срещу Хърватия
По време на мачовете от груповата фаза станахме свидетели на множество съдийски грешки. Може би най-запомнящата се от всички бе факт още в първия ден от шампионата, на мача на откриването между Бразилия и Хърватия. Тогава при резултат 1-1 японският рефер Юичи Нишимура отсъди много спорна дузпа за домакините от Бразилия, която впоследствие помогна на „Селесао“ да достигнат до победата в мача. След края на срещата Нишимура бе превърнат в център на внимание от световните медии, а ликът му бе използван за какви ли не колажи, осмиващи отсъждането в полза на бразилците.
2. Головете на Ван Перси и Кейхил
В мачовете от груповата фаза бяха отбелязани страхотни голове – Меси вкара феноменално попадение срещу Иран, Шакири със страхотен шут прониза мрежата на Хондурас. Но две попадения като че ли бяха над всички, най-вече заради изключителното майсторство, с което бяха реализирани. Първото от тях падна в точния за Холандия момент в мача им с Испания – малко преди почивката Дейли Блинд потърси с 40-метрово центриране Робин ван Перси, който с невероятен плонж насочи топката във вратата на безпомощния Касияс, за да даде старт на обрата за „лалетата“ в този двубой. Няколко дни по-късно в мач от същата група пък холандците бяха наказани с феноменален гол. Австралиецът Райън МакГоуън намери по перфектен начин капитана на „кенгуратата“ Тим Кейхил, който със страхотно воле с левия крак изпрати топката във вратата на Килесен, не и без помощта и на горната греда. Две попадения, които със сигурност ще попаднат сред най-добрите на първенството.
3. Отпадането на Испания, Англия и Италия
Три от големите нации си стегнаха багажите и отпрашиха към вкъщи още след първите мачове от турнира. Световният и европейски шампион Испания бе първият от големите отбори, които отпаднаха още в груповата фаза. „Ла Роха“ се сгромоляса срещу Холандия в първия си мач, губейки с 1-5, последва и загуба от Чили с 0-2. Стилът на „иберийците“ като че ли бе лесно разгадан от опонентите им, а играчите на Висенте дел Боске не показаха познатото желание за победа, което наблюдавахме през последните н
яколко години.
Англия също си замина рано-рано от Мондиала. „Трите лъва“ дори не успяха да запишат победа, след като регистрираха две загуби (1-2 срещу Италия и 1-2 срещу Уругвай) и едно равенство (0-0 срещу Коста Рика). Отпадането на англичаните не бе прието толкова изненадващо, по-изненадващо поне за мен е решението Рой Ходжсън да продължи да води тима , въпреки неубедителните игри, които показва отбора.
Последният от големите отбори, които си заминаха след груповата фаза бе Италия. „Скуадра адзура“ могат да се чувстват най-ощетени след отпадането си, тъй като в решителния мач срещу Уругвай Клаудио Маркизио бе изгонен след леко пресилен червен картон, а такъв не бе показан на Луис Суарес. Въпреки това италианците не впечатлиха с играта си и след силния старт срещу Англия показаха скучен и безличен футбол в мачовете срещу Коста Рика и Уругвай. Като че ли у футболистите на Испания, Англия и Италия личеше преумора след тежките сезони, които имаха в клубните си отбори.
4. Подвигът на Коста Рика
Преди началото на турнира отборът на Коста Рика бе определян като „боксовата круша“ на група D, в компанията на Уругвай, Англия и Италия. В крайна сметка обаче костариканците бяха тези, които завършиха на първо място в „групата на смъртта“. Отборът, воден от капитана си Брайън Руис наказа високомерието на големите, записвайки две победи и едно равенство. Нещо повече – „Ла Селе“ не игра защитно, нито са имали някакъв късмет в мачовете си. Тимът показа атакуващ и атрактивен футбол и бе доста по-интересен за наблюдаване, отколкото част от отборите на Мондиала.
5.Ухапването на Суарес
В 79-тата минута на срещата Италия – Уругвай станахме свидетели на инцидент, който ще остане завинаги в историята на световните футболни финали. При разиграване в наказателното поле на „адзурите“ нападателят на Уругвай Луис Суарес ухапа по рамото защитника на италианците Джорджо Киелини. Въпреки, че инцидента стана на няколко метра от мексиканския съдия Марко Родригес, той не показа червен картон на уругваеца. Това не е първият случай на канибалска проява на Луис Суарес – през 2010 той ухапва халфа на ПСВ Отман Бакал , а миналата година „жертва“ бе защитникът на Челси Бранислав Иванович. Преди няколко дни пък ФИФА обяви и санкцията на уругваеца – Суарес е наказан да не играе в 9 мача на националния му отбор, а състезателните му права на всякакво футболно ниво са спряни за следващите 4 месеца.
Кърджалийския Деко