Защо Германия може, но няма да спечели Световното
Германия победи, но игра високомерно и за малко да бъде наказана за това
Бавно и трудно Германия върви към заветната цел – четвърта световна титла на Мондиала в Бразилия. На Маншафта му остана да направи само още три стъпки, но те ще бъдат изключително трудни.
Снощи срещу Алжир Германия си осигури класиране на четвъртфиналите за 16-и пореден път. Но начинът, по който това се случи, остави сериозни съмнения около това готови ли са наистина момчетата на Йоахим Льов за атака на върха. Минималната победа след продължения с 2:1 над отбор, който никога досега не бе излизал от групите, бе истинска мъка за феновете на Германия.
Несъмнено бойката и изчистена игра на африканците, ентусиазмът на играчите и подкрепата на неутралните фенове на стадиона в Порто Алегре дадоха своето отражение за доброто представяне на „пустинните лисици”, но звездната селекция на Льов бе длъжна да ги пречупи далеч по-рано.
Германците, презаредени откъм талант, имат най-силния тим като единици на този шампионат. В Маншафта няма слабо звено и треньорът Льов може да си позволи експерименти със състава, но германците ще се нуждаят не само от най-доброто, на което са способни, за да вдигнат купата на 13 юли, а и от някой, който да поеме товара раменете си.
В четирите си срещи досега Германия не впечатли и стигна до ¼-финалите на мускули – благодарение на по-добрата си физическа подготовка, както и на отделния талант на някои от футболистите. Двубоят с Португалия се превърна във фарс след безумната постъпка на Пепе, срещу Гана забравеният от Льов Миро Клозе трябваше да вади кестените от огъня, САЩ също не се дадоха без бой, а Алжир бе на косъм от една от най-големите сензации в историята на футбола. В тези срещи се видя липсата на лидер вътре в състава, който да успее да обедини и поведе останалите си съотборници. Може би Марко Ройс щеше да се справи с тази задача, но уви, той е контузен. Всеки от следващите (потенциални) съперници на Германия има в състава си такива играчи – при Франция ролята донякъде е поделена между Погба и Бензема, при Колумбия това е Хамес Родригес, а при Бразилия е Неймар.
От изброените по-горе три отбора само Бразилия (8) има по-малко отбелязани голове до този момент от Германия (9). Което е доста странно, предвид факта, че и Селесао и Бундестима са известни с атакуващата си игра. Но докато Луиш Фелипе Сколари игра е с трима типични нападатели в лицето на Хълк, Неймар и Фред, то за мен лично остава загадка защо Льов продължава да се придържа към схема без типична деветка. Германците създават изключително много положения пред противниковата врата (23 удара към М’Боли), но липсата на консуматор ще се окаже сериозен проблем срещу по-опитен противник.
Недоумение буди и фактът защо Льов хаби по един добър полузащитник всеки мач, поставяйки Филип Лам в средата на терена. Безспорно Лам е страхотен поливалентен играч, но капитанът на Германия е изгубен в средата на терена. Явно Льов симпатизира на методите на Гуардиола в Байерн, но Йоги трябва да си даде отговор дали това е правилното решение, при все че видяхме как се отрази на „баварците” играта на Лам извън натуралната му позиция в полуфинала срещу Реал Мадрид.
Тази смяна на позицията на Лам създава проблеми не само на халфовата линия, но и на защитната. Срещу Алжир Германия имаше четирима много високи и здрави играчи пред Нойер, които обаче бяха твърде тромави и само феноменалното умение на вратаря на Бундестима за четене на играта предотврати няколко гола на Алжир. Изнесената твърде близо до центъра защитна линия оставя огромни пространства за действия от дълбочина в половината на Германия, което ще бъде наказано от тим с достатъчно бързи нападатели. Да, снощи си личеше, че го няма Матс Хюмелс, който ще бъде на линия за срещата с Франция. Но присъствието на Мустафи и Хьоведес в стартовия състав ме съмнява, че може да доведе Германия до положителен край.
Пред Йоахим Льов и Бундестима стоят много важни 72 часа. Време, в което германците трябва да преосмислят поведението си на терена, да потърсят играча, към който могат да се обръщат трудни моменти и може би да сменят плана си за игра. Иначе Франция-А ще направи това, което не стори Франция-Б – да спре Германия по пътя към Четвъртата.
Георги Крумов
снимки: news.com.au usnews.com todayonline.com