Как се случва хепънинг
Малко по-рано днес ви представихме едно интересно събитие, съчетаващо новите технологии с изкуството. Малко по-подробно описание на фестивала – ТУК!
За да придобием допълнителна представа за събитието, решихме да ви срещнем с един от организаторите му – Вероника Преждарова. Завършила “Политическа икономия” в УНСС за сметка на мечтаната диплома в НАТФИЗ. Не съжалява, смята, че стечението на обстоятелствата ѝ е помогнало да се развие като характер и да намери нишата си. На въпросите ни отговори колкото като идейната Вероника, толкова и като председател на НПО “Клуб на креативния политикономист”.
- Защо реши, че въпросният мултимедиен хепънинг “Виртуална лабоАРТория” трябва да се случи?
- Плод е на дългогодишните ми търсения на хармония между дух, тяло, природа и технология. Почувствах се готова да направя крачката към жанра „хепънинг”. Той е доста необятен. Мултимедиен, защото този вид проекция е много интересен като интерпретация на светлината във всякакви аспекти.
- Какво ще е уникалното във фестивала?
- Уникалното във фестивала е това, че той самият изгражда хепънинга, в който участници и зрители ще се слеят, създавайки го заедно. Участниците във фестивала ще си взаимодействат и така ще творят съвместно, което преди това е било скрито в подсъзнанието им. Предварителен сценарий няма, разчита се на случайността.
Тематичните разделения между деца и възрастни ще бъдат припокриващи се. Обединявайки се, сферите свързани с наука, изкуство, технологии и икономика ще създадат един нов продукт, който ще съдържа в себе си интеграционния характер на всички тях. Това ще бъде продукта на съвременния свят, който ще става все по-интердисциплинарен и целта е зрителите да се запознаят с него и да променят предходния си начин на мислене.
- Всъщност какво друго ще включва събитието?
- Събитието съдържа в себе си две части. Първа част е за децата (бел. авт. тя вече тече), в нея те ще могат да се запознаят с природните закони в отделните науки – физика, химия, биология и тяхното приложение в технологиите и изкуството. Ще използваме игрови модели, свързани с кукления театър – работилничка и представление. В работилницата децата ще имат възможността да създадат кукли от материали за рециклиране като по този начин ще им бъде обяснен процесът на рециклиране на материалите по достъпен начин. В представлението децата ще измислят заедно сценарий и ще го разиграят пред родителите, които са нашата безценна публика.
По същия начин и на възрастните ще бъдат показани опити и експерименти в областта на физиката, химията и биологията и приложението им в технологиите и изкуството. Ще им бъдат представени най-новите технологии като три 3D принтери, дрони и други. Изкуството, представено от артистите под формата на пърформанси и инсталации, ще изрази съвременни тематики и похвати на технологиите в него.
Подобно на работилница, на зрителите ще се предоставят материали за рециклиране, за да изработят своя техно-кукла, робот и друга и чрез нея да се включат в хепънинга „Виртуална лабоАРТория”, който представлява сбор от гореспоменатите части на фестивала (в частта за децата).
- Готов ли е българинът за изкуството на бъдещето?
- Българинът за всичко е готов, важно е само как ще му го поднесеш. Има още какво да се иска, но изведнъж не става.
А относно този вид съвременно изкуство – хепънинга, голямо неразбиране срещнах от всички страни. Но стигам до заключението, че с думи не може да се опише, а трябва да се види и усети.
- Колко души очаквате да посетят фестивала?
- Не очакваме много хора, защото работата е все още в зародиш и търпи големи промени и развитие.
- Кое е следващото събитие в листата ти?
- Като председател на НПО не мога да говоря в единствено число, защото нещата, които правим са съвместни и с помощта на моите колеги. Следващото събитие, което подготвяме е научна конференция по темите за глобализацията и интеграцията. В тази конференция ще се опитаме да направим теоретичен преглед и синтез на наука, технология, социални науки и изкуство. Името на конференцията смятаме да бъде „Глобализацията – обединени в различието”.
А за децата в библиотеката на УНСС разиграваме различните професии с подкрепата на Кариерния център на УНСС. По този начин им помагаме от малки да преоткрият интересите си и да се насочат сериозно към тях, превръщайки ги в своя професия. А също така кукленият ни театър, който наричаме „Кукино”, ще участва тази есен в нощта на музеите в град Пловдив, заповядайте и не забравяйте да си доносете материали за рециклиране!
Известно време преди да се случи събитието Вероника гостува и в понеделнишкото “Студио Реакция”. Ето и запис от броя с нея:
Studio Reakcia – 11.05.15 by Студио “Реакция” on Mixcloud
А вие не пропускайте да отидете в “Art in Progress Gallery”, на бул. Витоша 120. Все още има време до 18:00.