Седемдесетият сезон в НБА идва с много въпросителни
Новият сезон в Националната баскетболна асоциация вече чука на вратата и привържениците на играта с оранжевата топка по целия свят логично нямат търпение да дойде вторник, когато ще започне поредното 8-месечно приключение.
Предстоящият седемдесети сезон в лигата се очертава да бъде изключително вълнуващ, но за съжаление е твърдо вероятно да се окаже последен за трима от най-емблематичните баскетболисти в последните 20 години – Кевин Гарнет, Тим Дънкан и Коби Брайънт. Дали това ще бъде лебедовата песен на тримата големи? Надявам се, че не. Но пък за сметка на това отдолу идват доста обещаващи играчи, а някои от тях (Карл-Антъни Таунс и Д’Анджело Ръсел) попаднаха под крилото на Гарнет и Брайънт съответно в Минесота и Лос Анджелис Лейкърс.
И докато чакаме новобранците да се развият и да се превърнат в новите суперзвезди в “лигата на извънземните”, то играчите, които са в т. нар. прайм на кариерите си със сигурност гледат към титлата. И когато стане въпрос за трофея “Лари О’Брайън” няма как да не заговорим и за ЛеБрон Джеймс. Краля се завърна през миналото лято в Кливланд с обещанието, че този път ще донесе първа титла в родното си място. През юни обаче това не се случи, макар и “кавалерите” да бяха много близо. Контузии на ключови играчи като Кайри Ървинг, Кевин Лав и Андерсон Вераджао ги лишиха от шанса да бъдат равностоен съперник на Голдън Стейт през цялата финална серия. Този сезон обаче трябва да бъде различен и ако всички в Кливланд останат здрави, то едва ли ще бъде изненада, ако тимът се класира за нов финал в доста по-непретенциозната Източна конференция.
На Запад нещата далеч не са толкова прости и естественият подбор ще се намеси при определянето на най-добрия. Тук е шампионът Голдън Стейт, който ще има изключително трудната задача да защити трофея си. Компания на “войните от Златния щат” за първото място ще им правят отборите на Оклахома Сити, Лос Анджелис Клипърс и вечният претендент Сан Антонио. Хюстън и Мемфис също не са за пренебрегване, а особено интересен се очертава да бъде сезонът за Ню Орлиънс не само заради развитието на Антъни Дейвис, но и поради привличането на един от най-големите специалисти в играта в нападение – Алвин Джентри, за старши треньор.
В следващите редове ще направим кратко превю на всеки от 30-те отбора в НБА, както и прогноза за това какво да очакваме:
Атланта Хоукс
Позиция в конференцията: 3
Рекорд: 53-29
“Ястребите” бяха приятната изненада през миналия сезон, когато записаха рекордните в историята си 60 победи и достигнаха до финала в Източната конференция. Това със сигурност ще стимулира допълнително тима на Майк Бъдънхолзър и Атланта отново ще бъде сред фаворитите на Изток. През лятото тимът се раздели с основния си защитник ДеМаре Керъл, който избра парите на Торонто, но пък бе привлечен опитният Тиаго Сплитер в подкошието, където са хроничните проблеми в тима. Атланта ще се класира с лекота за плейофите, но там ще бъде много трудно.
Бостън Селтикс
Позиция в конференцията: 8
Рекорд: 38-44
Най-успешният отбор в лигата далеч не преминава през на-силния си период, но пък “келтите” ще бъдат доста интересни за наблюдаване заради младия отбор, който имат. След раздялата с Райхон Рондо през миналия сезон в тима вече няма нито един играч, който да е бил част от шампионския състав от 2008 година, но за сметка на това бъдещето не изглежда никак зле с всичките пикове в драфта, с които разполага Дани Ейндж.
Бруклин Нетс
Позиция в конференцията: 14
Рекорд: 19-61
Трудно е да се намери друг тим в НБА, чието бъдеще изглежда по-мрачно. Въпреки напускането на Дерон Уилямс, в тима все още има добри играчи като Джо Джонсън, Брук Лопес и Тадиъс Йънг. Проблемът е, че те или не са първа младост, или получават страшно много пари, или играта им не отговаря на нужното ниво, или е комбинация от предишните. Допълнителен минус е и фактът, че тимът има да дава 9 пика в драфта в рамките на следващите 5 години.
Вашингтон Уизардс
Позиция в конференцията: 4
Рекорд: 48-34
Ако Ото Портър успее да разгърне потенциала, за който загатна в края на миналия сезон и по време на предсезонната подготовка, то Вашингтон може да се превърне в сериозна заплаха за всеки отбор. Джон Уол и Брадли Бийл се утвърдиха като един от най-добрите дуети на гардовата линия в цялата лига и ако се предпазят от контузии, каквито ги спохождат често, то в столицата може да очакват сериозни успехи. Те обаче едва ли ще дойдат преди в отбора да акостират по-добри играчи в подкошието от Марчин Гортат, Крис Хъмфрис и Нене.
Голдън Стейт Уориърс
Позиция в конференцията: 1
Рекорд: 63-19
Това е тимът, който всички искат да победят. “Войните” ще имат трудната задача да защитят титлата си от миналия сезон, но докато разполагат с играчи като Стеф Къри, Клей Томпсън, Андре Игуодала и Дреймонд Грийн, това не изглежда непостижимо. Шампионите успяха да запазят гръбнака на тима, като единствено Дейвид Лий бе заменен от Джейсън Томпсън. Остава неясно как старши треньорът Стийв Кър ще се справи в отсъствието на дясната си ръка Алвин Джентри, но Голдън Стейт има всичко необходимо, за да спечели редовния сезон на Запад отново.
Далас Маверикс
Позиция в конференцията: 12
Рекорд: 28-54
С наличието на Дерон Уилямс, Уесли Матюс, Чандлър Парсънс и вездесъщия Дирк Новицки отборът на Далас никак не е лош. Но само толкова. “Маврите” изпуснаха в последния момент голямата си цел ДиАндре Джордан, който предпочете да остане в Лос Анджелис Клипърс. Тайсън Чандлър и Райхон Рондо поеха към Финикс и Сакраменто, така че при убийствената конкуренция на Запад е трудно да очакваме, че шампионите за 2011 година ще могат да бъдат конкурентоспособни на най-добрите отбори в конференцията.
Денвър Нъгетс
Позиция в конференцията: 14
Рекорд: 18-64
Откакто Джордж Каръл бе уволнен заради представяне под възможностите през 2013 година, Денвър не спира да затъва. Неприятната тенденция няма да спре и този сезон. “Златните буци” ще трябва да започнат изграждането на нов тим практически от нулата и настоящият сезон може да бъде добра възможност за полагането на стабилни основи. След като Тай Лоусън бе пратен в Хюстън, ключовете за нападението вече са в ръцете на Еманюел Мудиай, но е все още рано да очакваме нещо значимо от него.
Детройт Пистънс
Позиция в конференцията: 15
Рекорд: 15-67
Добрата новина за Детройт е, че в тима има млади играчи с доста талант – Андре Дръмънд, Стенли Джонсън, Кентейвиъс Колдуел-Поуп и Реджи Джаксън. Лошата е, че това не е тим, който може да се бори за нещо значимо в момента и през тази година “буталата” ги очакват много загуби. Все пак съм на мнение, че Стан ван Гънди е правилният човек за треньорския пост и в близко бъдеще ще видим отново славен отбор на Пистънс.
Индиана Пейсърс
Позиция в конференцията: 7
Рекорд: 40-42
Рой Хибърт и Дейвид Уест вече не са в подкошието в Индианаполис, но за сметка на това екипа на “пешеходците” бе облечен от един от най-добрите реализатори в Лигата Монта Елис. Остава загадка около кого Франк Вогел планира да концентрира нападението си – Елис или завърналия се след тежка контузия лидер на тима Пол Джордж. Във всеки случай сезонът за Индиана ще бъде по-позитивен спрямо предходния, но е нереално да очакваме тимът да бъде водач на Изток, както бе преди две години.
Кливланд Кавалиърс
Позиция в конференцията: 1
Рекорд: 65-17
Сега или никога. Това е шансът на ЛеБрон Джеймс да донесе обещаната титла в Кливланд. Титла, която чака всеки един жител в града, тъй като е доста малко вероятно футболният или бейзболният отбор да донесат подобна радост. ЛеБрон ще навърши 31 години през декември и не му остават много сезони, в които да бъде най-добрият играч в света. За момента обаче е и ако получи нужната подкрепа от Кайри Ървинг, Кевин Лав, Тимофей Мозгов, Андерсон Вераджао, Иман Шъмпърт и преподписалия онзи ден Тристан Томпсън, е много вероятно “кавалерите” да спечелят първи трофей в историята си. Но ако това не се случи, като нищо ЛеБрон отново да си тръгне през следващото лято.
Лос Анджелис Клипърс
Позиция в конференцията: 3
Рекорд: 58-24
Крайно време е Клипърс да излязат от сянката на “Лоб Сити” и да покажат, че знаят как да печелят, не само да играят атрактивно. С идването на Уесли Джонсън, Пол Пиърс, Ланс Стивънсън и при наличието на Джамал Крауфорд тимът разполага с най-дългата пейка от всички отбори в НБА. Док Ривърс е страхотен треньор, публиката в ЛА обича баскетбола, така че е “ножиците” имат всичко необходимо, за да бъдат основен конкурент за титлата.
Лос Анджелис Лейкърс
Позиция в конференцията: 10
Рекорд: 35-47
Едва ли има по-гладен за успехи баскетболист от Коби Брайънт. Но петкратният шампион вече е на 37 години, а в последните две години непрекъснато е преследван от различни травми. Ако все пак успее да се съхрани здрав, ще бъде доста интересно как ще се справи заедно с обещаващите новобранци Д’Анджело Ръсел и Джулиъс Рандъл. В отбора се завърна и култовият Мета Уърлс Пийс, а “езерняците” най-сетне намериха и солиден защитник под коша в лицето на Рой Хибърт. В идеалния вариант Лейкърс може да намери място в плейофите, но това едва ли ще се случи.
Маями Хийт
Позиция в конференцията: 6
Рекорд: 42-40
Маями пропусна да се класира за плейофите през миналия сезон, след като в предишните 4 неизменно достигаше до финала, но отсъствието на Крис Бош се оказа решаващо. Сега 31-годишният център е здрав и ще може да помогне на “горещите” да се преборят за място в топ 8 на Изток. Маями успя да запази ключовите си играчи Дуайн Уейд и Горан Драгич през лятото, а с идването на Джералд Грийн и Джъстис Уинслоу тимът би трябвало да има нужното, за да бъде сред добрите отбори в Източната конференция.
Мемфис Гризлис
Позиция в конференцията: 6
Рекорд: 55-27
Нов сезон, същият стар Мемфис. И тази година солидната игра в защита ще бъде това, което ще движи “гризлитата” напред. Марк Гасол не игра за Испания на европейското през лятото, така че би трябвало да е свеж и отново да е основният двигател на тима от щата Тенеси, който ще продължи да бъде един от най-неудобните съперници за всички в лигата.
Милуоки Бъкс
Позиция в конференцията: 2
Рекорд: 56-26
Млад, бърз, с безкрайно дълги ръце и огромен потенциал. Това е отборът на Милуоки, който под ръководството на Джейсън Кид само за година се превърна от най-лошия тим в лигата до един от най-обещаващите състави. В Милуоки разполагат с едни от най-качествените млади баскетболисти в цяла Америка, които очаквам да бъдат приятната изненада през сезона. Ако имената на Майкъл Картър-Уилямс, Крис Мидълтън, Янис Антетекунбо, Джабари Паркър и Грег Монро не ви говорят нищо, то в рамките на следващите месеци това е твърде вероятно да се промени.
Минесота Тимбъруулвс
Позиция в конференцията: 13
Рекорд: 23-59
От една страна светлото бъдеще се вижда. От друга, то никога не идва. “Горските вълци” вече десетилетие търсят начин да излязат от спиралата на посредствеността и може би най-сетне намериха отговора. Карл-Антъни Таунс, избран под номер 1 в драфта, трябва да се превърне в един от стълбовете в отбора заедно с Андрю Уигинс, който спечели приза за новобранец на годината в края на юни. От решаващо значение за развитието на Таунс ще бъде ролята, която ще изиграе Кевин Гарнет, но в Минесота все още е твърде рано да мислят дори за плейофите.
Ню Йорк Никс
Позиция в конференцията: 11
Рекорд: 28-54
Добрата новина за феновете на Никс е, че отборът им е по-добър от миналата година и няма да бъде последен. Лошата е, че не е достатъчно добър, за да се бори за място в плейофите дори в слабата Източна конференция. Все пак Кармело Антъни и през този сезон ще бъде основен фаворит за титлата при реализаторите, а големият въпрос в Ню Йорк е дали 19-годишният латвиец Кристапс Порзингис е новият Дирк Новицки, или новият Андреа Барняни.
Ню Орлиънс Пеликанс
Позиция в конференцията: 7
Рекорд: 49-33
Антъни Дейвис е само на 22 години, но вече е страшилище за абсолютно всички останали в НБА. Тежкото крило записа чудовищни статистически показатели през миналия сезон под ръководството на Монти Уилямс, които би трябвало да се подобрят още при новия треньор Алвин Джентри. Но само със самостоятелни действия от страна на Дейвис на “пеликаните” ще им бъде доста трудно. Джру Холидей, Ерик Гордън и Тайрик Еванс ще трябва да понесат част от тежкия товар, но и тримата непрекъснато имат някакви здравословни проблеми. Въпреки това, класирането за плейофите не би трябвало да е проблем.
Оклахома Сити Тъндър
Позиция в конференцията: 2
Рекорд: 61-21
Ако изключим Кливланд, едва ли има друг претендент за титлата, за който предстоящият сезон да е от толкова голямо значение. Нов провал на “гръмотевиците” в опита им да достигнат до титлата ще означава, че почти сигурно Кевин Дюрант ще си тръгне, за да търси късмета си другаде. “Най-полезният играч” за 2014 година пропусна по-голямата част от миналия сезон заради контузии, но в контролите показа, че това не му се е отразило негативно. За титлата все още е рано да се говори, тъй като Оклахома ще има изключително трудна задача в плейофите на Запад.
Орландо Меджик
Позиция в конференцията: 13
Рекорд: 22-60
Още един отбор, в който е пълно с талантливи млади играчи като Елфрид Пейтън, Виктор Оладипо, Никола Вучевич, Тобайъс Харис и Арън Гордън, попаднали обаче в безвремието на редовния сезон. Идването на Марио Хейзоня в отбора допълнително ще увеличи атрактивността в играта на “магьосниците”, но на тима му липсва истински лидер, който да поеме отговорността и да го прати в плейофите.
Портланд Трейлблейзърс
Позиция в конференцията: 15
Рекорд: 16-66
Лятото не бе по-тежко за никой отбор в НБА от Портланд. Блейзърс бяха напуснати от четирима от петимата си титуляри от миналия сезон, загубиха основния си шести играч и решиха да трансферират пика си в драфта. Въпреки че в “Роуз Гардън” пристигнаха прилични играчи като Мейсън Плъмлий, Джералд Хендерсън и Ал-Фарук Амину, това ще бъде крайно недостатъчно за нещо повече от 15-20 победи. Но пък това вече е отборът на Деймиън Лилард, който, подобно на Кармело, ще бъде един от най-добрите реализатори през идния сезон.
Сакраменто Кингс
Позиция в конференцията: 9
Рекорд: 39-43
Сакраменто продължава да се движи по ръба на бръснача, но за пръв път в последните почти десет години пред тима има ясна посока. В отбора бяха привлечени изключително опитни играчи като Райхон Рондо, Марко Белинели и Керон Бътлър. Тримата, заедно със звездите Руди Гей и ДеМаркъс Казънс, ще трябва да помогнат за връщането в зоната на плейофите. На треньорския пост “кралете” намираха много опитен специалист в лицето на Джордж Карл, но проблемните взаимоотношения, които има с Рондо и Казънс могат да изиграят лоша шега на отбора.
Сан Антонио Спърс
Позиция в конференцията: 4
Рекорд: 57-25
Ако Портланд бе отборът с най-лошо лято, то Сан Антонио е този, който успя да се ъпгрейдне най-много. Привличането на ЛаМаркъс Олдридж е един от най-силните ходове в забележителната ера “Попович-Бъфорд”, а като че ли в негово лице “шпорите” намериха и дългосрочния заместник на Тим Дънкан. През редовния сезон Спърс няма да се напрегнат много, но с играчи като Дънкан, Олдридж, Кауай Ленард, Тони Паркър и Ману Джинобили ще бъдат страшилище за всеки в плейофите.
Торонто Раптърс
Позиция в конференцията: 9
Рекорд: 37-45
Последните няколко години бяха сравнително успешни за Торонто. Единственият канадски тим в НБА постигна доминация в Атлантическата дивизия, но не изглежда като реален претендент за нещо голямо. И през този сезон тежестта в нападение ще падне върху Кайл Лаури и ДеМар ДеРоузън, но е странно, че новопривлеченият ДеМаре Керъл, известен с играта си в защита, е човекът с най-висока заплата. Трансферът на Керъл бе единственият, който извърши Масай Ужири през лятото и ми се струва, липсата на достатъчно свежа кръв ще лиши Торонто от участие в плейофите през този сезон.
Финикс Сънс
Позиция в конференцията: 11
Рекорд: 33-49
Промяната в гардовата линия на Финикс се превърна в почти ежедневна, но и през този сезон Джеф Хорначек ще залага на игра с двама плеймейкъри в лицето на Брендън Найт и Ерик Бледсо. В тима на “слънцата” има доста обещаващи играчи, но по всяка вероятно тимът ще пропусне плейофите и през този сезон.
Филаделфия 76ърс
Позиция в конференцията: 12
Рекорд: 23-59
Третата година от плана “Хинки” влиза в ход, но за много от феновете резултатите до този момент са повече от незадоволителни. Сиксърс са боксовата круша на лигата в последните два сезона, но за сметка на това намериха (поне) двама изключително обещаващи играчи в лицето на Нерленс Ноел и Джалил Окафор. При наличието на огромното количество свободни пари за заплати и вероятността за 4 избора само в първия кръг на драфта през следващото лято, планът “Хинки” може да изстреля Филаделфия с трета космическа скорост след дори по-малко от година.
Хюстън Рокетс
Позиция в конференцията: 5
Рекорд: 56-26
Предстои ни да разберем дали Хюстън най-сетне намери липсващото парче от пъзела в лицето на пойнт гарда Тай Лоусън, който бе привлечен през лятото от Денвър. Ако това е така, пред “ракетите” предстоят доста добри времена, тъй като и без него отборът бе сред най-силните в цялата лига. Друг интересен момент е свързан и с развитието на Джеймс Хардън, който през миналата година изпусна с малко както титлата при реализаторите, така и приза за “най-добър играч”, но през тази изглежда готов да защити реномето си на най-добрия играч в НБА, ако може да вярваме на думите му.
Чикаго Булс
Позиция в конференцията: 5
Рекорд: 45-37
С идването на Фред Хойберг начело на тима Чикаго е отборът, който ще претърпи може би най-голяма промяна от всички тимове в лигата. Очакванията са през новия сезон “биковете” да играят с доста по-високо темпо и да излязат от сянката на дефанзивната игра, в която се бяха специализирали по времето на Том Тибодо. Подкошието на тима изглежда отлично с Пау Гасол, Никола Миротич, Таж Гибсън, Йоаким Ноа и новобранеца Боби Портис, но под въпрос продължава да бъде играта по крилата, както разбира се и непрестанните травми на лидера на тима Дерик Роуз.
Шарлът Бобкетс
Позиция в конференцията: 10
Рекорд: 35-47
Шарлът претърпя сериозна трансформация през лятото с пристигането на играчи като Никола Батум, Спенсър Хоус, Джеръми Лин и Джеръми Ламб. Франк Камински, който сам изведе Уисконсин до финала в колежанското първенство също дава добри знаци, но макар и в предсезонните мачове тимът на Майкъл Джордан да показа отлични резултати, то той не ми се струва на нужното ниво, за да го определя като сигурен участник в плейофите. Класирането за тях обаче не е непостижимо.
Юта Джаз
Позиция в конференцията: 8
Рекорд: 41-41
Юта, Сакраменто и Лейкърс ще спорят за последното място в плейофите на Запад, но ми се струва, че тимът от Солт Лейк Сити е най-балансиран и ще успее да го спечели. Въпреки че в тима няма големи зввезди, старши треньорът Куин Снайдер свърши страхотна работа в последната година и изгради боеспособен отбор от млади играчи, жадни за успехи. Ключовият играч е центърът Руди Гобер, който в най-близко време ще спечели приза за “най-добър защитник”.
Георги Крумов