10 потенциални „страхотни дупки“ на Евро 2016
След като направих прогноза за някои от откритията на предстоящото европейско, е време да погледнем кои могат да са големите разочарования на първенството на Стария континент. Преди 4 години в мача на откриването на Евро 2012 между Полша и Гърция Петър Василев – Петела заклейми левия бек на „елините“ Хосе Холебас като „страхотна дупка“ – термин, който впоследствие влезе в историята на радио „Реакция“, че дори бе използван като име на отбора при участията на нашия курс от университета на аматьорски футболни турнири. Може да се каже, че Холебас не бе единствената „дупка“ на финалите преди 4 години, същото се отнася и за целия отбор на Холандия тогава.

Хосе Холебас пак е изпуснал футболист на Полша, което вбесява Петела
За да открия потенциалните „страхотни дупки“ на този шампионат, е редно да погледна към съставите на държавите, сочени от букмейкърите като фаворити. Ето на кои 10 се спрях:
1.Оливие Жиру (Франция)
Кой друг, ако не батко ви Оливие? Добре познат със своите „сухи“ серии и грандиозни пропуски, Жиру е човек, който не един или два пъти е късал нервите на феновете на Арсенал. 29-годишният нападател неколкократно е доказвал, че може да поразява противниковите врати в няколко последователни срещи и мигновенно да убие създаденото добро впечатление с едномесечни голови суши. Ами ако подобна суша го застигне именно по време на мачовете във Франция? На всичкото отгоре Оливие Жиру ще трябва да запълва липсата на Кевин Гамейро и Карим Бензема, които въпреки добрите сезони и спечелените европейски отличия, не бяха повикани сред 23-мата за финалите. Успех, Оливие!
2.Уейн Рууни (Англия)
Ако имате в състава си първо – голмайстора на Премиършип, второ – човек, разписал се в 11 поредни срещи в първенството и трето – играч, вкарал едва 8 шампионатни гола през този сезон, на кого от тях бихте дали титулярното място? Вероятно на някой от първите двама. Нещата обаче са различни, щом третият играч се казва Уейн Рууни и е капитан на отбора. Нещо повече – Рууни е топ реализаторът на Англия за всички времена със своите 52 попадения за „трите лъва“. Това обаче не може да прикрие факта, че на фона на Хари Кейн и Джейми Варди, последната година на Рууни на клубно ниво беше повече от посредствена, като това бе вторият най-ниско резултатен сезон на нападателя с екипа на Манчестър Юнайтед и със сигурност капитанът ще е под сериозно напрежение на предстоящото първенство. А като си говорим за серизоно напрежение…
3.Джейми Варди (Англия)
Ако приемем, че Хари Кейн ще е твърд титуляр, по всичко личи, че Варди ще бъде основният конкурент на Рууни за място в единайсеторката на Англия (освен ако Рой Ходжсън не реши да играе с трима нападатели, което изглежда странно). Нападателят на Лестър вече показа, че може да бележи на национално ниво, вкарвайки 3 пъти в последните 4 мача за Англия, но головете му дойдоха единствено в приятелски срещи. В предстоящите мачове Варди ще трябва да доказва, че 11-те поредни срещи, в които се разписа в първата част на сезона не са били случайност и 29-годишният стрелец наистина е играч за голям европейски футбол (каквото име му изградиха медиите през последната година). В противен случай рискува да се присъедини към еднодневки като Дариъс Васел, Гейбриел Агбонлахор и Кийрън Дайър.
4.Марио Гьотце (Германия)
Когато става въпрос за Германия е малко трудно да се намери състезател, който да бъде клалифициран като „страхотна дупка“. От 23-мата на Йоаким Льов като най-сериозен кандидат да се окичи с тази титла след края на Евро 2016 изглежда Марио Гьотце. Преди 2 години той бе големият герой за Германия на Мондиала в Бразилия, нокаутирайки Аржентина във финалния мач. Но участието му на световното с Германия ще се запомни именно с това – той бе точният човек в точния момент. Оттогава кариерата му тръгна стремглаво надолу и последният сезон е достатъчно доказателство за това – едва 21 мача и 6 гола във всички турнири на клубно ниво. Дори в решаващите срещи за Байерн през сезона, Гуардиола предпочиташе да залага на други резерви, докато Гьотце гледаше мачовете от пейката. Ето защо европейското първенство дава шанс на немеца да блесне…или да продължи падението си.
5.Икер Касияс (Испания)
По време на предното европейско първенство Икер Касияс бе спряган от мнозина за най-добрият вратар в света. Е, нещата бързо се промениха. Само 4 години по-късно и името на Касийяс постоянно е въвличано в куриозни ситуация. Спадът във формата на стража започна още в Реал Мадрид, за да продължи през последния сезон и в Порто. Дали пък не е време с оглед слабата форма на вратаря от последния сезон и сериозната конкуренция, която има от впечатляващия Давид Де Хеа, рекордьора по мачове за „Ла Роха“ Касияс да отстъпи титулярната си позиция на стража на Манчестър Юнайтед ? Точно както през 2002-ра Сантиаго Канисарес бе изместен от титулярното място в Испания от настоящия капитан.
6.Сеск Фабрегас (Испания)
Сеск Фабрегас пристига на първенството във Франция след един доста разочароващ сезон на клубно ниво с Челси. Разочароващ не толкова откъм вкарани голове и асистенции, колкото откъм представяне на терена. Играта му срещу Тотнъм в края на ноември е красноречиво доказателство за това. На предстоящото европейско ролята на испанския полузащитник ще е доста по-различна, в сравнение с предните му участия – през 2008-ма (още на 21-на тогава) Фабрегас бе човекът, който трябваше да освежи играта на испанците, влизайки предимно от пейката. През 2012-та ролята му бе на „мотор“ в центъра на терена. През настоящата кампания Фабрегас, заедно с Андрес Иниеста, са най-опитните играчи в халфовата линия на „Ла Роха“, като цифрите доказват това – 106 мача за Фабрегас, 109 за Иниеста и именно те ще трябва да се нагърбят с ролята да поведат отбора. Тази сериозна отговорност и слабата форма могат да провалят 29-годишния халф, което да се отрази негативно на еврошампиона от последните две издания.
7.Маруан Фелайни (Белгия)
Поредният човек в списъка, който се отчете с един безличен сезон на клубно ниво. Разбира се, феновете на Манчестър Юнайтед биха казали, че Фелайни вкара важен гол срещу Евертън в полуфинала на ФА Къп или, че игра 120 минути във финала на същия турнир при успеха срещу Кристъл Палас. През останалата част от сезона белгийският халф просто беше някъде там. Изглежда, че върховият момент през последната кампания за Фелайни дойде преди няколко дни, когато реши да изруси популярното си афро (крайно време е някой да направи колаж на новата му коса с Боби Михайлов). 28-годишният халф открай време има бетонирано място в стартовите 11 на Белгия, но при наличието на играчи като Раджа Наинголан, Аксел Витсел и Муса Дембеле, Фелайни може и да бърше скамейката в по-предните фази на турнира.
8.Еден Азар (Белгия)
Щеше да е грехота да не сложа Еден Азар в списъка. Ако повечето от изброените играчи дотук са имали лош сезон, то кампанията на Азар с фланелката на Челси бе катастрофална. Дори 4-те гола, които отбеляза в заключителните мачове в Премиършип, не бяха достатъчни да измият срама от играта на Азар през последния сезон. В началото на кампанията Еден Азар бе сравняван с Кристиано Роналдо, а в края с… Джон Сина, защото не можеш да го видиш на терена. Сега капитанът на Белгия има шанс да преобърне нещата с едно добро представяне на европейските финали. Или да се затвърди като „страхотната дупка“ на изминалия сезон.
9.Грациано Пеле (Италия)
Ако преди 2 години някой ми бе казал, че атаката на Италия на Евро 2016 ще бъде водена от Грациано Пеле, щях да го помисля за луд. Историята на Пеле по пътя към националния отбор на „адзурите“ доста напомня похода на Джейми Варди към селекцията на Англия. Грациано Пеле обикаля редица отбори в Серия Б и средняци в Серия А, прекарва 4 години в АЗ Алкмаар, преди най-накрая да се превърне в голова машина във Фейенорд. След последвалия му трансфер в Саутхемптън, 30-годишният реализатор отбеляза 30 гола за светците във всички турнири, с което си заслужи и повиквателна за националния отбор. И докато освен Варди, Англия разполага с имена като Хари Кейн, Уейн Рууни и Даниел Стъридж, останалите нападатели за Италия далеч не са от същата класа – Симоне Дзадза, Чиро Имобиле, Едер и Стефан Ел Шаарауи. Върху плещите на Грациано Пеле е поставена тежката отговорност да носи головете за „Скуадрата“ във Франция, а като се има предвид напредналата футболна възраст това може и да е последният му шанс да играе на голямо първенство.
10.Кристиано Роналдо (Португалия)
Тук е моментът всички фенове на португалеца да дадат по един дислайк на този материал (жалко, че в сайта на Реакция няма такава опция). Още на финала на Евро 2004, когато Португалия загуби на домашна сцена финала с Гърция, 19-годишният тогава Роналдо пусна няколко мъжки сълзи, защото знаеше, че трофеите с Португалия няма да дойдат толкова лесно, колкото тези на клубно ниво. Както и на Евро 2008, както и на световното преди 2 години, Роналдо влиза в турнира като победител в Шампионската лига. И в двата предни случая обаче 3-кратният носител на Златната топка не успя да направи нищо запомнящо се. Може би разликата идва, защото в Реал Мадрид Роналдо си партнира с Лука Модрич, Гарет Бейл и Карим Бензема, докато в Португалия около него действат Рикардо Куарешма, Андре Гомеш и Жоао Марио. Едно е сигурно – когато се казваш Кристиано Роналдо, се очаква всеки мач да попадаш сред голмайсторите поне веднъж. И ако това не се случи в група с Австрия, Исландия и Унгария, ами…горко му на зализаното момче!
Кърджалийския Деко