Пет филма на ужасите, които да гледаме за Хелоуин
Ето че отново дойде този момент от годината, в който патологичният ни интерес към всичко, що е западно и чуждо, отново ни кара да си сложим заешките мустачки, котешките ушички (не ви караме да ходите на „ветеринар“ в Белград, не се притеснявайте), дяволските рогца и зомби-грима и да се потопим в многовековната традиция на Хелоуин, нищо че не сме келти или че традицията не е многовековна. Келтите всъщност наричали празника Сауин (Samhain), като така отбелязвали края на сезона за жътва, католиците го наричат Вси светии, Хелоуин му викат децата, докато за бабите в България датата е известна като „от така си се нашарило, чадо?“ или „хапни си, че се не знае кога ще си дойдеш“. Тук е моментът най-тържествено да обещаем, че повече няма да използваме думи като „католици“ и „деца“ в едно изречение и че ще караме направо на въпроса, като се съсредоточим именно върху съвременния вариант на празника.
Въпреки че е сравнително ново явление за България, мащабите на Хелоуин у нас нарастват с всяка изминала година. Организират се партита, купуват се костюми, дори гримьорните правят празнични намаления, които им позволяват да си правят каквото си искат с лицата на нищо неподозиращи проектозомбита. Мащабът вече е толкова голям, че по моловете има куп тематични събития, следвани от „вечери на ужасите“ в киносалоните, които започват в късния следобед и завършват чак когато Тръмп се събужда да туитва.
Ако обаче сте киномани като нас и от Хелоуин искате просто да се съберете с приятели, тематично да гледате някой хорър и да се стреснете стабилно, веднага възникват няколко проблема: първо, прожекциите във „вечерите на ужасите“ по кината много често се застъпват, което значи, че освен ако не сте усъвършенствали митозата като биологичен процес, надали ще можете да се разделите на две и да гледате комбинацията от филми, която искате. Второ – напоследък, „вечерите на ужасите“ не са изпълнени с кой знае колко ужаси. Например сред филмите, които киносалоните са си наумили да излъчват тази година, са Домът на мис Перигрин за чудати деца и анимациите Хотел Трансилвания 2 и Кунг-фу панда 3. Не са точно Екзорсистът, нали?
Ето тук идва и алтернативното ни предложение, което включва събирането на гримирани в границите на нормалното приятели на домашно, благоприлично количество пийнье и няколко от следните хоръри, които подбрахме точно като за Хелоуин:
1. Почерпка или пакост / Trick ‘r Treat
Естествено, че започваме с филм, който е съвсем близък до духа на празника, но и същевременно филм, който за малко да не види бял свят. На хартия, Почерпка или пакост е перфектният филм за Хелоуин – има елементи на мистерия, комедия и трилър, но най-добре може да бъде описан като свръхестествен ужас, чието действие се развива в нощта на празника и проследява пет различни истории на съседи от една махала, всеки от които се сблъсква с ужасите на Хелоуин. Най-логичното нещо за създателите на лентата е да искат тя да тръгне по киносалоните около 31-и октомври, обаче има малък проблем – през 2007-а година все още властелин в жанра по това време на годината е Убийствен пъзел 76347865, чиято премиера кара студиото да се откаже от идеята си да пуска Почерпка или пакост по същото време. Така минават няколко години, в които Уорнър не знаят какво да правят с филма (за справка виж DC – вселената им, позната още като другото нещо, с което Уорнър не знаят какво да правят). Най-накрая решават, че така и така лентата е готова, няма смисъл да си стои по рафтовете в студиото и я пускат директно на DVD – ход, който се оказва печеливш, тъй като садистично-хумористичната същност на Почерпка или пакост бързо го превръща в перфектния филм за Хелоуин. Ако това не ви стига, може би участващите в лентата Брайън Кокс и Ана Пакин ще ви убедят, че макар и не за всекиго, Почерпка или пакост си заслужава гледането.
2. Хижа в гората / The Cabin in the Woods
Още един филм, който достига до екраните по света с много зор и мъки е Хижа в гората. Дрю Годард и Джос Уидън са съответно режисьор и сценарист на лентата, а това е комбинация, която може да хвърли в екстаз всеки, който все още поддържа искрицата на нърдовщината жива в себе си, точно като нас. И за да разясним на хората, които си имат живот, Уидън е сред архитектите на филмовата вселена на Марвел и по-конкретно режисьор на двете части на Отмъстителите, докато Годард е сценарист на Чудовищно, Z-тa Световна война и Марсианецът. Тук тяхната колаборация ражда филм, който започва доста обикновено и в унисон със стереотипа за хорър (група колежани отива на секс туризъм в хижа в гората), но бързо се превръща в един от най-креативните и определено най-непредсказуеми филми в жанра. Идеята на Годард и Уидън, която прави филма толкова различен и невиждан досега, е толкова простичка и същевременно гениална, че наистина е изненадващо, как никой не се е сетил по-рано. Като добавим и Крис Хемсуърт, a.k.a. Тор, в главната роля, Хижа в гората става почти задължително гледиво за Хелоуин.
3. Мама / Mama
Време е за един класически, свръхестествен хорър, който може да ви уплаши, без да ви отврати и без да пролее една капка кръв. Лентата Мама на брат и сестра (и на нас ни трябва дума като “sibling”, ама – нъц) Мускиети започва живота си като късометражен филм със същото име, разказващ историята на две сестри, останали без родители и живеещи със своите леля и чичо. Скоро се оказва, че четиримата не са сами, защото се появява и „Мама“. Няма да издавам повече от сюжета, само ще кажа, че късометражният филм (който всъщност ни показва една кратка среща на момичетата с „Мама“) впечатлява толкова много хорър-гуруто Гийермо дел Торо, че той се свързва с брат-сестра Мускиети (да не се бърка с Уашовски, там вече братя няма) и им предлага да направят пълнометражен и добре подпомогнат от финансова гледна точка филм, на който той да е продуцент. Така се ражда един от най-страшните филми в последните години (и наш първенец от този списък, ама шшшт, не казвайте на никого), притежаващ едновременно силно емоционално ядро и достатъчно моменти, в които да съжалявате, че не се намирате в тоалетната, понеже вероятността да напълните гащите не е никак малка. А междувременно Андрес Мускиети се превръща в един от режисьорите на бъдещето в жанра и следващият му проект – малко, независимо филмче, озаглавено „То“ – го доказва напълно.
4. [Rec]
Като заговорихме за независими филми, то [Rec] е точно такъв, поне що се отнася до холивудското влияние върху лентата, което за щастие е нулево. Действието се развива в Барселона, където на новинарски екип е позволено да пътува с отряд на нощната смяна на пожарната навсякъде, където отиде. В пожарната е получено обаждане за инцидент в жилищна сграда в центъра на града, включващ възрастна жена, която изглежда болна и се държи странно. Излишно е да казваме, че нещата отиват много на зле, много набързо. Както става ясно от заглавието на филма, всичко се записва от камерите на новинарския екип. В този смисъл може да се каже, че [Rec] е хорър от първо лице. Но той е много повече, защото причината за продължителното записване на събитията от страна на екипа е доста логично в контекста на историята, за разлика от масата филми в жанра, които не следват никаква логика. За почитателите на Ромеро пък може да се каже, че филмът се доближава тематично до зомби-вселената, но има и значително количество политически и социален подтекст – все качества, които неизбежният американски римейк с Дженифър Карпентър в главната роля някак не успява да улови напълно, при все че повтаря всичко, случващо се в испанския оригинал почти едно към едно. Забавно е да се отбележи, че един от заразените в този филм е изигран от аржентинеца Хавиер Ботет, който играе и въпросната „Мама“ в Мама. Е това е поливалентност.
Класика. Майкъл Майърс. Джон Карпентър. Няма връзка с гореспоменатата Дженифър. Само толкова трябва да знаете. Е, последната информация не беше от изключително значение, но така поне знаем, че не се заформя холивудският кръг „Карпентър” или нещо от сорта. Хелоуин вероятно е най-успешният независим филм на ужасите, правен някога. За добро или зло (определено за зло), от него тръгва цяла плеяда от филми, носеща същото име. Към днешна дата, Хелоуините са вече 10, а Майърс е бил взривяван, запалван, прострелван, наръгван и прекара 10 години в кома, така че бозата е пълна. За разлика от колегата си Джейсън Ворхийс, поне не му се е налагало да се връща от Ада…все още. Ако успеете да оставите настрана последвалите „приключения“ на Майърс и гледате на оригиналния филм от 1978-а година като на единично преживяване, ще успеете на максимум да се оставите в ръцете на лентата, която не само променя бъдещето на жанра, но и го свързва завинаги с Хелоуин.
Екипът на “Lord of the Films”