Лумпенпролетариат #8 – Фейсбукаке / Завръщане към паметта
Да изгради нужната “социалната инфраструктура” на глобалното общество. Такава заявка направи в отворено писмо от миналата седмица основателят и изпълнителен директор на социалната мрежа “Facebook” Марк Зукърбърг.
В него той обещава, че продуктът му ще направи социалната ни среда по-сигурна, информирана, граждански ангажирана, включваща и подкрепяща. Това определено звучи като пожелателен списък в ученическо есе. .
Популярността на изобретението на Зукърбърг, което всекидневно ангажира над 1 милиард потребители (при 1,86 милиарда регистрирани), превръща думите му в нещо повече от тези на наивен мечтател или политик-демагог.
Добър или лош, “Facebook” вече е един от съществените компоненти в социалната инфраструктура на свързаното глобално общество. Да, все още не е стигнал до всеки човек на планетата, нито е влязъл във всеки аспект на живота, но път за развитие и икономически растеж винаги има.
Основателят сметна за необходимо да изтъкне някои от прекрасните страни на творението му и да успокои потребителите, че има предвид критиките към него (най-вече тези, че социалната мрежа е мегафон за фалшива информация). Така посочи и пътя напред. Без да е изненада, крайъгълен камък е развитието на изкуствения интелект, с цел по-голям контрол върху излизащото на екрана съдържание. Разбира се, с благородна цел – по-малко терористична пропаганда (което понятие никога не е имало съвсем ясна дефиниция), повече граждански отговорна информация, която да увеличава броя на гласоподавателите по света (?!!!?).
Без да навлизаме в конспиративни теории, ето непроменената мисия на “Facebook”: “да даде на хората силата да споделят и да направи света по-отворен и свързан”. Нейното послание Зукърбърг поиска да актуализира с отвореното си писмо.
Какъв обаче е “свързаният” човек на бъдещето, битуващ в развиващата се социална мрежа, новата обществена тъкан? По-щастлив, по-информиран, по-свободен … и / или? Според текста на Ивайло Дончев при мнозинството от 1,86 милиарда потребители се случва обратното – пребиваването във “Фейсбук” ги/ни направи по-отчуждени, латентни и конформирани.
Притеснителна перспектива, предвид факта, че говорим за “социалната инфраструктура на глобалното общество” в развитие, а дори самият текст на Ивайло е публикуван именно в “синия” сайт, който все повече завзема полето на традиционните информационни източници.
Този четвъртък в “Лумпенпролетариат” на гости ще бъде именно Ивайло Дончев, историк, пътешественик и социален критикар на свободна практика. Темата на предаването: основателни ли са претенциите на Зукърбърг, че гради тъканта на глобалното общество и какви индивиди произвежда тази тъкан.
По някое време във втората част на предаването ще се завърнем към темата за паметта … Не виртуалната, а тази за противоречивото ни социалистическото минало и обновения миналата година Закон за обявяване на комунинистическия режим в България за престъпен. Ще излъчим интервюто ни с историка Елица Станоева, автор на една от по-задълбочените медийни позиции по темата. Може ли паметта да се направлява със забрани и до какво води това?
Започваме в 20ч., на 23.02. В оставащото време можете да се запознаете с интересните текстове на нашите събеседници, а защо да не ни харесате и фейсбук страницата на “Лумпенпролетариат”, преди да се е напълнила с реклами на бельо.