Вирусът „Чернобил“
Днес е една паметна дата – 26 април. Тъжна годишнина от страшната авария в Чернобил през 1986 година. От 19 години насам обаче тази дата напомня и на друг ужас със същото име – компютърния вирус „Чернобил“.
Всъщност това име е наложено от медиите поради това, че злонамереният код е бил програмиран да се задейства на годишнината от аварията в реактора. Много от членовете на антивирусната общност обаче наричат вируса с друго име – CIH, заради стринг или низ от букви и цифри, намерен в кода на вируса: CIH v1.2 TTIT. Оказва се, че това са инициалите на неговия автор – студент по компютърни науки в технологичния институт в Тайван: Чен Ин Хау – Chen Ing Hau = “CIH”, технологичен институт в Тайпе – Taipei Tatung Institute of Technology = “TTIT”.
Вирусът изтрива данни от твърдите дискове на жертвите и презаписва BIOS чипа на компютъра, правейки го неизползваем. За първи път в историята се е появила зловредна програма, която – в случай на активация, изисква хардуерен ремонт. При стартирането му се показва черен прозорец за много кратък период от време, след което се стартира вируса и създава файл cmss.exe в папката на Windows. След изключването на вируса предизвиква промяна в кода на BIOS и при следващо стартиране някои компоненти на компютъра (най-често процесора) започват да работят на честоти няколко пъти по високи от стандартните, което може да доведе до непоправими щети върху хардуера.
Както може да се досетите, този вирус е достатъчно мащабен, за да не подмине и България. По-мащабни са две от активациите на вируса, като през 2002 година по данни са поразени над 15 000 компютъра у нас. Засечени са 4 версии, които унищожава абсолютно всичко, качено на компютъра. В самото начало се разпространява чрез дискове, продавани с известни списания, а по-късно и чрез игри, пиратски софтуер или като прикачен към e-mail файл. За да бъде избегнат, трябва датата да бъде сменена директно от 25 на 27 април или да се използват последните най-актуални антивирусни програми.
Днес този вирус не е сериозна заплаха, благодарение на увеличената защита на операционните системи и широкото разпространение и използване на Windows 2000, XP и NT, които не са уязвими от него, както и много по-новите им версии – Windows 7, 8, 8.1 и 10.
Анастасия Карачолева