Истерията Windows 10 – ъпдейти и услуги
В началото на април започнаха ъпдейтите към Windows 10. Microsoft спазиха обещанието си и започнаха да разпространяват актуализацията до компютрите. Този процес вероятно ще отнеме още няколко седмици. Ако не ви се чака, разполагате с възможността да използвате Update Assistant, за да инсталирате Windows 10 Creators Update на своята машина. Имайте предвид, че трябва да сте много внимателни особено с Privacy Screen прозореца, който ще видите по време на инсталацията. Стартът на Windows 10 не мина без обичайните критики към операционната система и нейните създатели, но докато някои можеха да минат за спорни, други си бяха съвсем основателни.
Основната цел на Windows 10 е да се обединят семействата ОС на Windows Phone, Windows PC, Windows Embedded и Xbox One, както и на нови продуктови категории като Surface Hub и HoloLens, около общо вътрешно ядро. Тези продукти ще споделят обща, „универсална“ архитектура на приложенията и екосистема Windows Store, която разширява Windows Runtime платформата, въведена с Windows 8. В Windows 10 се предвижда по-нататъшна интеграция с услугите и платформите на Microsoft, като например добавянето на Cortana (интелигентен личен асистент ), система за известия, които могат да бъдат синхронизирани между устройствата, и нови функции Xbox Live.
За да бъде ефективно това обединяване и за да се постигне синхронизация с интересите на отделния потребител обаче, новата операционна система ще събира… предоставените лични данни. Неслучайно Windows 10 е наречен „нова версия на Биг Брадър“ – още преди време на дневен ред се появи безпокойството на швейцарските власти относно събирането на данни от новата операционна система. Федералната комисия за защита на данните и информацията (FDPIC) на Швейцария още от 2015 година води разследване срещу Microsoft относно съответствието на събирането на телеметрични данни със законодателството на тази държава. FDPIC твърди, че при първоначалните настройки, опцията Express settings активира събирането на огромен поток потребителски данни, включително данни за местоположението, историята на браузъра, запитванията в търсачките, въвежданите данни от клавиатурата и т.н. Цялата тази информация се изпраща към сървърите на Microsoft без потребителите да са уведомени за това и без да знаят, какви точно данни се изпращат.
Опасенията идват главно от гореспоменатия личен асистент Cortana. IT специалист прави експеримент, след който установява, че всички гласови заявки, направени с тази програма, се записват и изпращат до сървър на около 15 минути и предполага, че тези гласови записи се преобразуват в текст и едва след това се изпращат до сървърите на Microsoft. Оказва се, че ако се забрани комуникацията с тези сървъри, използващи изпратените .wav файлове, програмата след това ще показва съобщения за грешки. Нещо повече – Cortana продължава да работи във фонов режим дори когато сме забранили това изрично в настройките. Освен това, ако потребителят забрани websearch елемент от старт-менюто, заявката на такова търсене все пак ще изпрати информацията на бинг сървъри и ще върне „Threshold.appcache” файл. Този файл съдържа информация за Cortana, включително ID на устройството.
В официалния сайт на Microsoft е обявено, че събирането на данни е с цел по-ефективно използване на услугите. Някои от данните се предоставят директно, като например при създаване на профил, търсене в Bing, гласови команди в Cortana, качване на документ в OneDrive, вписване за услугите на Office 365, при осъществяване на контакт за поддръжка и т.н., а също и чрез „бисквитки“, получаване на съобщения за грешки (error reports) или използване на приложения на устройствата. Притеснително обаче звучи последното изречение: „We also obtain data from third parties.“
Въпреки тези противоречиви функции и услуги, въпреки истерията и критиките към новата операционна система, е важно напомнянето, че ъпдейтите са изключително важни от гледна точка на сигурността.
Анастасия Карачолева