НДК отново ще приюти издателства и любители на книгите на Софийския международен панаир на книгата
Велизара Добрева – председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“, в интервю за Софийския международен панаир на книгата, който ще се проведе от 11 до 16 декември.
На 11 декември се открива 46 – тото издание на Софийския международен панаир на книгата. Нека да напомним на желаещите да го посетят кои дни и какво е работното време на изложението?
Велизара Добрева: Софийският международен панаир на книгата ще бъде открит във вторник. Събитието ще бъде в продължение на шест дена от вторник, 11 декември, до неделя, 16 декември. Всички почитатели на българската книга ще могат да посетят и да разгледат изложението от 10.00 до 20.00 часа. Официалното откриването ще бъде във вторник от 11.00 часа в централното фоайе на НДК. Ще имаме много гости и за доброто настроение ще допринася Софийския духов оркестър.
Колко издателства ще участват? Само книги ли ще бъдат представяни на панаира?
Велизара Добрева: Тази година бихме могли да се похвалим с един изключителен рекорд в броя на участниците и изложбените щандове, защото на общо шест нива в НДК ще има над 160 изложбени щанда, на които ще бъдат представени повече от 170 български издателства. Това предава изключителен мащаб на събитието.
Разкажете ни малко повече какви събития и срещи ще включва изложението?
Велизара Добрева: В програмата на панаира има повече от 120 литературни събития, които ще се проведат на сцената на панаира на четвъртия етаж или на отделни щандове на изложителите. Така че в рамките на шестте дена ще има повече от 160 литературни събития. Във фокус са срещите с автори, както български, така и чужди, ще има много дискусии. Изключителен акцент е детската програма, насочена към децата и подрастващите, с много голямо разнообразие – детски работилници, литературни четения и други. Голямо събитие е също и връчването на годишната награда на Асоциация „Българска книга“ – „Златен лъв“ за най-добър издателски проект. Наградата ще се връчи на 13 декември, четвъртък, вечерта.
Подготвяте ли нещо различно за това издание на панаира?
Велизара Добрева: Тази година имаме много силно международно участие. Фокусът на събитието са немскоезичните държави – Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн. Освен това ще има и представителни щандове и на други чужди държави, сред които бих могла да спомена щандовете на Русия, Румъния, Турция, Скандинавския север, Иран, Пакистан, което прави събитието с наистина силен международен характер. Тази година за първи път ще се проведе и един форум – бързи срещи между издатели и илюстратори. Тоест ние се стремим като организатори да събираме всички хора, които са участници в процеса на създаване и издаване на книгата.
В рамките на панаира ще се проведе и шестото издание на Софийския международен литературен фестивал. Какво ще включва той?
Велизара Добрева: Това е другото голямо литературно събитие в културната програма. Тази година фестивалът ще бъде фокусиран върху немскоезичната литература и очакваме повече от 80 чуждестранни гости – много силни съвременни автори от Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн. В програмата на фестивала са включени 40 събития, като фестивалът има своята традиционна литературна сцена в мраморното фоайе на НДК.
Къде може да бъде открита пълната програма на Панаира на книгата?
Велизара Добрева: Пълната програма на събитията, както на панаира, така и на литературния фестивал може да бъде открита в специалната страница на литературния фестивал, във Фейсбук страниците, които са открити и на фестивала, и на панаира, а също така много подробна информация може да бъде открита и на страницата на Асоциация „Българска книга“.
Каква е целта, която искате да постигнете на това издание на панаира?
Велизара Добрева: Софийският международен панаир на книгата и Софийският международен литературен фестивал са две събития, които традиционно организираме с една единствена голяма цел. Това е да привлечем всички почитатели на българската книга, да превърнем това в един празник за тях, да могат да се осъществят срещи с писатели и издатели, преводачи, илюстратори. Това всичко гони една единствена цел – да се издигне на високо ниво българската книга, българската литература и съответно българската книжнина. Асоциация „Българска книга“ силно вярва, че само четящият човек може да бъде истински, добър, достоен гражданин.
Всяка година има огромен интерес към това събитие, това според вас означава ли, че са грешни твърденията, че българинът не чете?
Велизара Добрева: Ние малко се подвеждаме по това, че сравняваме с преди 50-60 години. В момента в световен мащаб се чете по-малко, ако под четене разбираме да хванем книга под ръка. Но по принцип четем и то много, защото целият поток от информация, до който се докосваме чрез езика, това е форма на четенето. Моето лично мнение е, че българинът чете. Българинът продължава целенасочено да отделя средства първо, за да закупи книги, и освен това да отделя време, което да прекарва с книгите. От година на година интересът към тези събития става все по-голям и по-голям. Имаме и пазарна информация, че книжният пазар расте и се развива, разнообразието на книги става все по-голямо, което също е символ на развиваща се издателска дейност. Това, което е най-важното за нас е, че в момента страната ни се намира ситуация на изключителен разцвет на българската литература – много български съвременни автори, много български книги, изключителен интерес на читателите към българската литература. В класациите на веригите книжарници винаги в топ листата голямо присъствие имат българските автори, което показва, че наистина в страната ни има подем на българската литература.
Според вас към какви автори и събития има най-голям интерес българският читател?
Велизара Добрева: В момента на българската литературна сцена има изключително силни имена на български автори. В предстоящия Международен литературен фестивал имаме участия на много силни поети и писатели от съвременната българска литература като Алек Попов, Георги Господинов, Здравка Ефтимова. Това, което много ни радва е, че интересът към детската и тийнейджърската литература е изключително голям. Това е най-важното, защото превръщането на децата ни в четящи хора е инвестиция с най-голяма възвръщаемост. Темите, които вълнуват съвременния читатели са най-различни. Водещ е интересът към така наречената съвременна тематика, тоест нещата от всекидневието, това, което ни се случва както в страната, така и в световен мащаб. Като жанрова литература силен е интересът към криминални романи, към любовната литература, много силно е присъствието на фентъзито и научната фантастика. Интересът на читателя към различна литература и поезия, показва, че наистина има развитие на литературата и на четенето в България.
След 45 издания на панаира, можете ли да откроите дали се променят вкусовете на българските читатели?
Велизара Добрева: Вкусовете се променят, защото всичко около нас се променя. Особено в последните десетилетия с развитието на технологиите динамиката на тези промени е още по-голяма. Но, естествено, остава силно и присъствието на световната класика, тоест автори, които са творили преди столетия и дори векове, на българската литературна сцена. Включително и големи български класици, като Елин Пелин и Иван Вазов. Тази година в класациите на книжарниците те участват активно, което означава, че от една страна сме обърнати към съвременната литература, но от друга страна силните традиции и класическите автори продължават да са във фокуса на читателя.
Теодора Патронова